Jak przygotować się do adopcji?

Adopcja psa to wspaniała inicjatywa. Nie tylko ratujemy psie istnienie, ale zyskujemy wiernego, oddanego przyjaciela.
Trzeba jednak wiedzieć, że adopcja to bardzo poważna decyzja. Dotyczy bowiem myślącej i czującej istoty, która już raz została zraniona przez człowieka.
Każdy pies, przebywający w schronisku ma swoją historię. Mniej lub bardziej bolesną. Należy zatem pamiętać o tym, że pies może mieć jakieś przyzwyczajenia, czegoś się bać lub nie akceptować pewnych rzeczy, czy zachowań.
Niektóre są po bardzo trudnych przejściach, boją się człowieka i potrzebują więcej czasu, aby na nowo zaufać.

Przed adopcją należy przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”. Musi to być świadoma decyzja wszystkich domowników.
Należy zastanowić się, ile czasu możemy poświęcić psu oraz jakie warunki możemy mu zapewnić. Ważne jest także to, aby przemyśleć jakiego psa chcemy adoptować, o jakim temperamencie, charakterze.
Kiedy już wybierzemy się do schroniska najlepiej przedstawić pracownikom swoje preferencje co do czworonoga i warunki, jakie jesteśmy w stanie mu zaoferować.
Dzięki takim informacjom pracownikom będzie o wiele łatwiej dobrać odpowiedniego psa i sprawić, by zarówno pies, jak i nowi opiekunowie byli szczęśliwi.

Podajemy kilka pytań, na które w większości nie uzyskają Państwo odpowiedzi od pracowników z oczywistych względów:
– czy pies zachowuje czystość w domu?
– jak zachowuje się w domu, gdy zostanie sam?
– czy toleruje koty?

Należy przygotować się na to, że adoptowanego psa będziemy musieli nauczyć czystości, chodzenia na smyczy, tolerancji wobec innych psów.
Oczywiście nie musi zaistnieć taka konieczność, ale należy się z tym liczyć.

Adoptowanemu psu musimy poświęcić jak najwięcej uwagi, aby przyzwyczaić go do siebie i dać poczucie, że jest potrzebny i kochany.

Adoptując psa niewątpliwie ratujemy go, dajemy szansę na zupełnie nowe, lepsze życie.
Traktujmy psy ze schroniska z szacunkiem, nie zmieniajmy raz podjętej decyzji. Nie narażajmy ich na ponowne rozstanie, cierpienie i zawiedzenie.
Gdy na początku pojawi się problem spróbujmy go rozwiązać, ale przede wszystkim dajmy psu czas i swobodę. Doceniajmy jego starania i bądźmy dla niego oparciem.

Dlaczego warto adoptować kundelka?

Psy ze schroniska bardzo chcą kochać i być kochane. Wszystkie, bez względu na wygląd i wiek. Warto rozważyć adopcję jednego z nich, ponieważ nikt nie pokocha nas tak mocno jak pies ze schroniska.

Może nam się wydawać, że one nie rozumieją zbyt wiele, że jest im wszystko jedno.
W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Nasi czworonożni przyjaciele nie od razu wiedzą czym jest schronisko i dlaczego w ogóle się w nim znalazły. Pierwszy moment w nowym miejscu jest dla nich dużym przeżyciem.
Jednak po jakimś czasie rozumieją to, co się wokół nich dzieje. Każdy kolejny dzień, spędzony z dala od człowieka napawa je ogromnym żalem i sprawia, że gdy już wreszcie ktoś je doceni i zauważy są po stokroć wdzięczne i wierne.

Pod naszą opieką jest wiele psów w typie jakiejś rasy. Zawsze cieszą się większym zainteresowaniem niż psy wielorasowe.
Postaramy się przekonać Państwa do tego, że warto pokochać także tego mniej rasowego kompana.

Przede wszystkim każdy kundelek jest inny. Nigdy nie trafią się dwa identyczne, wyglądające tak samo. Każdy jest zatem wyjątkowy, niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju. Każdy ma inny charakter, ale wszystkie kochają równie mocno.

Adoptując kundelka realnie pomagamy, zapewniamy zupełnie nowy, lepszy byt. Nie kupując psa z hodowli nie generujemy popytu na rasowe szczenięta.
Dużym problemem są pseudo hodowle, w których warunki często są bardzo złe. Kupując psa rasowego po okazyjnej cenie zupełnie niepotrzebnie wspieramy takie miejsca i pozwalamy na to, aby stale się rozwijały.

Szacuje się, że w Polsce jest ok. 100 tysięcy bezdomnych psów. Schroniska stale szukają im nowych domów i promują ideę adopcji. Niestety niektóre nie mają szczęścia, nie doczekują momentu adopcji i odchodzą w schroniskowych boksach. Zapomniane i niekochane. Często bezimienne.
To niesprawiedliwe. Psy to zwierzęta w pełni oddane człowiekowi. Potrzebują miłości i zainteresowania. Ciężko im żyć bez kogoś, kto je pogłaszcze, przytuli i powie miłe słowo. Obecność kochającej osoby sprawia, że czują się spełnione i szczęśliwe.

Za prawdziwą miłość nie trzeba płacić. Najlepsza opcja to adopcja!

Nasi sponsorzy